Panele monokrystaliczne możemy rozpoznać przede wszystkim po ciemnoniebieskim lub czarnym kolorze. Charakteryzują się największą efektywnością przy wykorzystaniu jak mniejszej powierzchni. Swój najwyższy poziom mocy będą mogły osiągnąć przy pełnym nasłonecznieniu.
Panele polikrystaliczne rozpoznamy po niebieskim kolorze. Od paneli monokrystalicznych różnią się również kształtem ogniw. Moduły tych baterii również cechuje wysoki współczynnik mocy lecz w porównaniu do paneli monokrystalicznych jest on jednak dużo niższy. W warunkach zachmurzenia, lepiej sobie poradzą od paneli monokrystalicznych.
Oczekuje się, że obecna generacja paneli słonecznych ma działać od 40 do 50 lat. Proponowane panele fotowoltaiczne objęte są 10-letnią gwarancją producenta na wady ukryte.
Nie, nasze moduły solarne przeszły testy wytrzymałościowe. Dodatkowo panele te posiadają grube szkło hartowane, które zabezpiecza przez wszelkimi uszkodzeniami tj. śnieg, gradobicie.
Off-grid to system fotowoltaiczny niepodłączony do publicznej sieci elektroenergetycznej. Generowana przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna jest magazynowana w odpowiednich akumulatorach. Rozwiązanie to sprawdza się w odizolowanych obszarach kraju lub wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci jest niemożliwe.
Nie, moduły fotowoltaiczne nie pracują w nocy. Oferowane w zestawie regulatory posiadają czujniki zmierzchu, które powodują automatyczne wyłącznie systemu.
Tak. Instalacje fotowoltaiczne są najbardziej wydajne w słoneczne i jasne dni, jednak produkują energię nawet w momencie, gdy na dworze jest pochmurno i nie ma słońca.
Niezbędne elementy do pełnego zestawu to: moduł solarny, regulator ładowania, akumulator, przewody solarne, uchwyty montażowe.
Prostą metodą jest podzielenie pojemności akumulatora przez obciążenie urządzenia wyrażone w Amperach lub skorzystać ze wzoru Ah x V = Wh czyli 100Ah x 12V = 1200Wh a więc możemy podłączyć do akumulatora urządzenie o mocy 120W i powinno ono działać ok 10 godzin.
Pojemność akumulatora wyrażoną w Ah należy podzielić przez prąd ogniwa wyrażony w Amperach ( przy założeniu, że rozładowujemy akumulator do jego 30% wartości nominalnej ).
Tak, łącząc panele równolegle następuje proporcjonalny wzrost natężenia płynącego prądu oraz mocy, przy napięciu równym znamionowemu napięciu jednego modułu.
Łącząc panele szeregowo wzrasta napięcie systemu. Prąd ładowania pozostaje na tym samym poziomie.
Tak, regulator ładowania jest niezbędny w do działania systemu PV. Panele mają wyższe napięcie niż akumulator a regulator zabezpiecza je przez zbyt głębokim rozładowaniem akumulatora oraz przed przeładowaniem akumulatora.
Każdy oferowany przez nas regulator ładowania ma 2 parametry. Jeśli chcemy ładować akumulator o pojemności 100Ah to powinniśmy wybrać panel przynajmniej 130W 7.5A. Analogicznie powinniśmy się zdecydować na regulator o prądzie wyjściowym 8A lub więcej, aby prąd wejściowy był wyższy od prądu panela słonecznego. W każdym przypadku dodatkowa nadwyżka mocy na wejściu nie będzie przeszkadzała, a jedynie umożliwi podłączenie dodatkowych paneli.
Artykuł na ten temat dostępny jest pod tym linkiem: LINK
PWM to klasyczne regulatory i ich niewątpliwą zaletą jest niska cena. Wysyłają one impulsy napięcia do akumulatora starając się dostarczyć jak najwięcej energii w krótkim czasie. Zwierają napięcie panela słonecznego do napięcia akumulatora. Automatycznie wykrywają napięcie i pracują w systemie 12 lub 24 V. Konstrukcja PWM przewidziana jest dla modułów pracujących głównie w słońcu.
MPPT są ulepszoną wersją PWM. Mają wbudowany moduł śledzenia MPPT. Regulatory te potrafią wyszukiwać najlepszy punkt mocy a więc najlepsze napięcie i prąd w danej chwili aby uzyskać jak największą moc modułu fotowoltaicznego. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie nawet do 30% lepszych efektów ładowania w cieniu względem regulatorów PWM.
Najpopularniejszym napięciem systemów akumulatorowych to 12V, również napięcia 24V i 48V są często stosowane. Nasze regulatory posiada funkcję automatycznego wykrycia napięcia w systemie.
Powszechna zasada to: moc panela słonecznego = ilość amperogodzin akumulatora. Warto jednak zapewnić sobie min. optymalny prąd ładowania akumulatora, który uzyskujemy mnożąc pojemność akumulatora przez 0,1, np.: 100Ah *0.1C=10A. tj., dla akumulatora 100Ah najlepszy będzie panel fotowoltaiczny wytwarzający prąd 10A, ale również ogniwo 130W 7,5A bez problemu doładuje akumulator 100Ah a nawet większy.
Oczywiście, regulator ładowania na podstawie napięcie akumulatora ocenia czy wymaganie jest ładowanie czy należy je zatrzymać.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie akumulatora AGM lub GEL.
Elektrolit w akumulatorach AGM jest uwięziony w matach szklanych. Dzięki temu urządzenie lepiej znosi długie rozładowania dużym prądem i wysokie ciśnienia (np. silnik łodzi czy wózki widłowe). AGM przystosowane są również do pracy cyklicznej.
Elektrolit w akumulatorach żelowych jest całkowicie zżelowany, idealnie sprawdza się przy głębokich rozładowaniach średnim i małym prądem. Należycie znoszą cykliczną pracę i są dedykowane do systemów fotowoltaicznych.